400 LAT DYNASTII ROMANOWYCH
Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kontakt Galeria
 
Nawigacja
Ruch Rosyjskich Monarchistów
Российское Монархическое Движение
Ruch Rosyjskich Monarchistów
/
Związek Kozaków w Polsce
Союз Казаков в Польше
Witamy
WITAJ NA STRONIE POŚWIĘCONEJ OBCHODOM 400 LECIA DOMU ROMANOWYCH.
PAMIĄTKI Z OBCHODÓW 300 LECIA
Przesłanie wielkiej Księżnej Marii Władimirowny
TEKST_ALTERNATYWNY

ОБРАЩЕНИЕ К СООТЕЧЕСТВЕННИКАМ
ГЛАВЫ РОССИЙСКОГО ИМПЕРАТОРСКОГО ДОМА
ЕЕ ИМПЕРАТОРСКОГО ВЫСОЧЕСТВА ГОСУДАРЫНИ
ВЕЛИКОЙ КНЯГИНИ МАРИИ ВЛАДИМИРОВНЫ
О ПРАЗДНОВАНИИ 400-ЛЕТИЯ ПРЕОДОЛЕНИЯ СМУТЫ
И ВОССТАНОВЛЕНИЯ РОССИЙСКОЙ ГОСУДАРСТВЕННОСТИ
#1045;#1056;#1058;
DO BRACI POLAKÓW
TEKST_ALTERNATYWNY
Do Braci Polaków w sprawie obchodów 400- lecia dynastii Romanowych
We wspólnej historii stosunków Polski z Rosją nagromadziło się wiele zadrażnień, nieporozumień czy wręcz wrogich wzajemnych wystąpień i zapomnieć o nich nie sposób. Nawoływanie do zapomnienia mogłoby być odczytanie opatrznie jako próba „zamiatania” niewygodnych faktów pod dywan lub wręcz jako chęć zacierania śladów po tych wydarzeniach z naszej historii, o których mówić jest trudno bez wywoływania emocji i gorączkowych dyskusji.
NIE CHCEMY FAŁSZOWAĆ HISTORII !!!
Zamiarem naszym jest jedynie próba odpowiedzi na pytanie czy w historii naszych wzajemnych kontaktów wydarzyło się coś dobrego, o czym warto wspomnieć i dzisiaj. Powodem tych rozważań jest mające mieć miejsce w 2013 roku 400 lecie dynastii Romanowych.
Dynastia ta w wyniku nieszczęśliwego upadku I RP i innych wydarzeń w Europie tak de jure jak i de facto panowała na tronie polskim aż do końca Cesarstwa Rosji i abdykacji Cara Mikołaja II.
Spróbujmy więc wymienić parę faktów, które świadczyły by o tym, że Rosja a w zasadzie rosyjscy carowie z dynastii Romanowych zrobili dla Polski i Polaków coś co mogło by stanowić delikatne rozjaśnienie smutnych dla Polaków czasów.
1. Powstanie w 1815 roku Królestwa Polskiego. W prawdzie powiązane z Rosją unią personalną, która czyniła Cara Rosji, Królem Polski ale na mapie Europy znów pojawiła się Polska z własnym rządem, sejmem i armią w polskich barwach z własnymi sztandarami. Carowi tak bardzo zależało na dobrych stosunkach z Polakami, że językiem urzędowym w stosunkach między Warszawą a Petersburgiem ustanowiono język francuski aby nie wprowadzać dodatkowych zadrażnień i obowiązku używania języka rosyjskiego przez Polaków.
2. Uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim z 1864r. Można oczywiście twierdzić, że ten ruch Cara był wywołany powstaniem styczniowym ale nie sposób nie zauważyć, iż podobne reformy mające na celu poprawę doli chłopa i unowocześnienie rolnictwa miały miejsce w całej Europie oraz Rosji trudno więc twierdzić, że reformy wywołane zostały tylko przyczynami od Rosji niezależnymi.
3. Budowa kolei wiedeńskiej. W 1845 roku oddano do użytku jej pierwszy odcinek a w 1848 całość. W ten sposób zapewniono ziemiom polskim łączność z Europą. Tego faktu nie sposób pominąć zwłaszcza że mosty, wiadukty i dworce kolejowe z tamtych czasów do dzisiaj funkcjonują zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
4. Uniwersytet Warszawski - w roku 1816 cesarz Rosji i król Polski Aleksander I zezwolił na założenie Szkoły Głównej pod nazwą Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Fakt nie do przecenienia gdyż UW do dzisiaj jest „ numerem jeden” wśród polskich wyższych uczelni a jego wkład w kształcenie najwybitniejszych polskich umysłów jest nie do podważenia.
Oczywiście można mówić, że powyższe podyktowane było troską o rozwój Imperium w skład którego wchodziły ziemie polskie i Polacy, nie zmienia to jednak faktu, że wydarzenia korzystne dla tej ziemi miały miejsce także w czasach gdy samodzielny byt kraju był niemożliwy.
Polacy w rosyjskiej administracji osiągali najwyższe stanowiska z ministerialnymi włącznie a w carskiej armii wielu generałów i wspaniałych oficerów szczyciło się polską narodowością Pamiętać należy również o wspólnie przelewanej krwi w wojnach przeciw bisurmańskiej Turcji, przeciw Niemcom oraz przeciw głównemu i największemu wspólnemu wrogowi jakim okazała się idąca ze wschodu czerwona zaraza. To wtedy u boku Polaków stanęli żołnierze i oficerowie dawnej armii carskiej skupieni w tworzonych w Polsce sojuszniczych oddziałach III Rosyjskiej Armii Generała Peremykina, Armii generała Bułak-Bałachowicza, kozackich brygad esaułów Salnikowa i Jakowlewa czy Armi URL Atamana Petlury. Czy można więc powiedzieć, że dynastia Romanowych jak i carska Rosja zasłużyła na to by pamięć o nich uczcić także na terytorium RP? Wielu powie że Polska to nie jest dobre miejsce dla uroczystości o charakterze mogącym uchodzić na tej ziemi za drażliwy i trudno im odmówić racji, pamiętać jednak należy że rocznica 400 lecia dynastii Romanowych to święto, które w żaden sposób nie jest wymierzone przeciw Polsce i jej historycznej racji stanu. Obchody te mogą natomiast stanowić policzek dla tych, którzy nadal gloryfikują pamięć naszych wspólnych wrogów takich jak Lenin, Stalin, Dzierżyński, wrogów, którzy utopili we krwi tak Rosję jak i Polskę, wrogów którzy przez lata kazali Wam obchodzić święta rewolucji październikowej, 1 maja i 22lipca zastępując nimi tradycyjne święta narodowe i religijne. Dzisiaj sami możemy wybierać kogo chcemy uczcić i z jakich powodów, więc nawet jeśli się nie przyłączycie to pozwólcie by rocznicę tą mogli na Waszej ziemi obchodzić żyjący tu potomkowie emigrantów będących poddanymi Cesarstwa Rosji oraz ci którzy przedkładają to co nas może połączyć nad historyczne podziały i krzywdy.

Już w najbliższym czasie zostanie w Polsce powołany komitet obchodów 400 – lecia dynastii Romanowych, który określi cele, sposób oraz zakres działań jakie zostaną podjęte by w sposób godny i z wzajemnym poszanowaniem oddać pamięć historii a także ożywić ideę monarchii, która w dobie rozpasanej i wypaczonej demokracji może stanowić skuteczną alternatywę dla poszukujących ładu ustrojowego i moralnego.
News

Brak Newsów

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Jura
07/06/2012 22:13
jestem zainteresowany obchodami 400 lat Dynastii Romanowych w Polsce, proszę o informacje na ten temat, pozdrawiam Jura.

Rosyjski Dom Cesarski
Российский Императорский Дом
Copyright © 2006
9497 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie